Finančný maklér: poradca alebo podvodník?

25.6.2007 o 0:47 | Karma článku: 12.33 | Prečítané  21817-krát

Stretávam sa s rôznymi protikladnými názormi. Buď priveľmi ospevujúcimi, alebo úplne kritickými. Odpoveď som sa pokúsil vypátrať sám.

Moje skúsenosti začali pred niekoľkými rokmi, keď som naletel na legendárnu Prácu na doma alias Herbalife. Dodnes sa počet inzerátov na internete mnohonásobne zvýšil a tento 25 rokov prekvitajúci pyramídový systém, prvý na svete, je už očividne presýtený. Tým sa však všetko iba začína...

Známe pyramídy ako Herbalife, Amway, Oriflame už nie sú "IN". Prišli poisťováci a finanční makléri. Kto sú to? Opäť niekto naháňajúci naivné ovečky alebo niekto vzdelaný ponúkajúci kvalitné služby? Práve finanční makléri ma v poslednom čase neuveriteľne často oslovujú. Osud ma opäť skúša.

telefon.jpg Zazvoní mi mobil. Neznámy chlap sa ozve, že má pre mňa super prácu, ktorá sa mi bude páčiť. Nie je možné povedať ani slovo o čo ide, je potrebné osobné stretnutie. Na to som už pri podobných systémoch zvyknutý, a preto som spozornel. Podarilo sa mi vypáčiť aspoň názov firmy a dohodol som stretnutie v pizzérii na Obchodnej. Nie preto, žeby som to chcel skúsiť, ale preto, že som bol zvedavý a navyše by sa mi to perfektne hodilo na blog :-) Hneď ako zložil som naťukal do Googlu P. Group a čítam horlivé diskusie:

google.jpgFirmu napísali na rôznych členov rodiny atď. Do očí klamali ľudí, ktorí ich priviedli k úspechu. Kvôli svojmu prospechu oklamali vlastné štruktúry a mnohí z ich spolupracovníkov sa vracajú, lebo majú existenčné problémy. Nemajú potrebné vedomosti o budovaní štrukturálnej firmy (s malým počtom ľudí robili veľké výkony, čo je dlhodobo neudržatelné a vždy je to na úkor kvality, pretože jeden poradca nemôže fyzicky stihnúť toľko produkcie koľko robili oni). Sú chamtiví a klamú a mnoho iných dôvodov...

icq.jpg Z ďalších spriaznených duší na ICQ som sa dozvedel, že P. Goup je všetko na štýl OV8. OV8 sa rozdelilo a veľa ľudí prestúpilo do P. Group. Ihneď som zavolal a zrušil stretnutie. Hovorím, že viem, aká je to práca a nechcem ju robiť. Neviete. Viem, finančný maklér. Tak veľa šťastia a zložil.

telefon.jpg O päť minút mi ako na potvoru opäť zazvoní mobil. Náhodou. Osud ma skúša. Pre zmenu niekto má pre mňa super prácu, ktorá sa mi iste bude páčiť. Pýtam sa: Firma? Tentokrát aj názov firmy smiem vedieť len na osobnom stretnutí, to je asi upgrade. Pýtam sa znova: Firma?! OV8. A vy ste kto? Šéf. A sme doma. Nakričal som naňho, že ak mi ešte nejaký ófaubák zavolá, nechám sa pozvať na pizzu, ktorú mu následne šmarím do tváre (alebo do ksichtu? už neviem, čo som povedal...). Zložil.

Viac ma zarazilo, že kontakt na mňa sprostredkovala moja kamarátka pre svojho priateľa, asi ju využíva na kontakty. Neskôr ma uspokojilo, že veľa o tom nevie, lebo vôbec som nemohol uveriť, že práve ona ma chce vedome do toho namočiť. A tak som jej pootvoril oči rovnako ako presne pred rokom, keď takmer skočila na inú pyramídu (tiež nejaká "práca na doma").

telefon.jpg Aby to nebolo všetko, tesne predtým, ako som sa rozhodol napísať tento článok, mi zavolá pani, že ju zaujal môj životopis (pravdepodobne na profesia.sk) a gratuluje mi k výbornej pracovnej pozícii, ktorú určite neodmietnem, nech sa len dostavím na pohovor. Detaily práce sa dozviem na pohovore. Ja okamžite spustím: Ak to má čokoľvek, ale naozaj čokoľvek spoločné s Multi-Level-Marketingom (inak MLM je odborne nazývaná pyramída), odmietam to robiť! Trochu rozpačito stíchla... Vypáčim od nej názov firmy, tentokrát IS Slovakia. Poteším sa, že to nie je OV8, nebudem po nikom hádzať pizzu. Vygooglim IS Slovakia a čítam:

google.jpgTo, čo ste mohli vidieť v reportáži, je iba náznak problémov. Aj keď sa tam hovorilo iba o Afine brokers, treba si uvedomiť, že táto firma pokračuje vo svojich podvodoch ako IS SLOVAKIA. Akurát, že Markíza do živých aktuálnych firiem nejde. Varujte svoje okolie pred akýmkoľvek kontaktom s firmou IS SLOVAKIA.

Spolupracoval som s touto firmou. Neodporúčam to ani nepriateľovi. Za necelé tri mesiace som prišiel o všetky peniaze tam vložené. Nebola to malá čiastka. Vkladal som výlučne iba na ich odporúčanie, v naivite, že sú odborníci. Preto varujem všetkých ktorí chcú s nimi spolupracovať.

Takže znovu finančný maklér? Wow, a tentokrát aká skvelá firma! Zavolám, že ruším pohovor. Že čo ma k tomu vedie? Ak správne rozumiem, IS Slovakia je bývalý Afine brokers... a zložila.

spion.jpg Voči takýmto spoločnostiam mám jednoducho predsudky. Ich členovia naháňajú ľudí pod seba, nahovárajú svojich známych, zbierajú kontakty čo najviac ľudí a presviedčajú na prácu, aby mali od nich provízie. Kedže zvyčajne majú kontakt cez niekoho, komu dôverujem, namýšľajú si, že budem dôverovať aj ja a takto zneužívajú priateľskú dôveru. Zaujímalo ma, odkiaľ tí ľudia berú také neskutočné kaleráby, čo do mňa tlačia. Môj známy raz recitoval o finančnej nezávislosti, o práci z domu, o aute, dovolenkách, o miliónoch a životnej šanci a po pol roku sa všetkým ospravedlnil a priznal si, že je magor. Rozhodol som sa trochu si posvietiť na OV8 a tentokrát namotať ja ich. Kedže som na internete nenašiel žiaden pozitívny ohlas ani stránku okolo OV8, kde by som sa aspoň teoreticky mohol zlákať, napísal som e-mail na info@ov8.sk, že mám o prácu záujem. Dodnes neodpovedali. Nuž, zahral som sa na špióna. Našiel som si inzerát a pod krycím menom a maskovaný tmavými okuliarmi som dohodol stretnutie s pánom X. Na prvom stretnutí som sa tváril ako ten najnaivnejší človek, ktorý žral každé jeho slovo o životnej zmene, fantastickej príležitosti, rýchlom zbohatnutí a nezávislosti. Keď už bol pán X presvedčený, že ma dostal, na druhom stretnutí som začal ťahať informácie. Dostal som sa k prospektom, brožúrke, odpovedal mi na každú otázku, tentokrát bez žiadneho psychologického podfarbenia. Bolo to skutočne zaujímavé, veľa reklamy, psychológie a takmer nič spoločné s financiami. Aký je môj dojem z toho všetkého?

sedlak.jpg Nábor do firmy OV8 sa po psychologickej stránke ničím nelíši od toho, čo som zažil v Herbalife. Centrum pre výskum zhubných siekt a kultov Integra tomu hovorí komerčný kult. Obyčajní ľudia bez žiadneho potrebného vzdelania sa dostanú k finančnému maklérstvu pod vplyvom intenzívnej manipulácie vodcami. Podľa Integry člen takejto spoločnosti nekoná slobodne. Akonáhle niekto spadne do pasce, je z nej ťažký návrat. Tí, čo skončia, o zážitkoch nechcú vravieť a cítia sa zmätene. Ako to už v MLM-systémoch býva, nováčikovia zaplatia nemalé štartovacie poplatky za takzvané školenia a balíky. Člen robí nábory na ďalších členov podľa naučených fráz, dostáva rady od svojich nadriadených ako sa má správať, ako zmeniť imidž, akým spôsobom osloviť a telefonovať, ako vzbudiť dôveru a zahmlievať, ba dokonca klamať do očí. Začína pochopiteľne svojim blízkym okolím a pomerne rýchlo stratí dôveru všetkých kamarátov, okolie sa mu začne vyhýbať, pôsobí divne. Pokiaľ mu nechýba svedomie, v tomto biznise neprerazí a skončí s úvodnou stratou. Jedinú psychickú oporu nájde v tejto spoločnosti. Odmieta akúkoľvek radu zvonka a neberie vážne nikoho, kto sa mu snaží pomôcť. Nečudo, keď pre svojich kritikov má slangové pomenovania "zlodeji snov", "negativisti, negáči", "neúspešní ľudia" a je vopred veľmi dobre pripravený na každú situáciu odhovárania. Vníma ho ako závistlivého nepriateľa, ktorý mu chce prekaziť kariéru a ignoruje ho, tak ho to naučilo spoločenstvo.

ovecky.jpg Ako je to teda s radami finančných maklérov? V prvom rade som si uvedomil, že finančný poradca nie je žiaden poradca, ale predajca. Dostane od firmy balík investičných spoločností a jeho cieľom je umnými frázami nahovoriť naivnú ovečku, aby tam investovala. On sám nevie absolútne nič o akciách, fondoch a finančných trhoch, nemá žiadne vedomosti o financiách, hoci slušný oblek a kravata tento dojem niekomu možno vytvára. Stretávam sa s názormi, že v každom pyramídovom systéme sa nájdu poctiví členovia, ktorí pracujú čestne a vyznajú sa. Potom členovia, ktorým ide len o zisk, klamú a ktorých je žiaľ viac, čím kazia meno spoločnosti. Uznám, že v systémoch alá Herbalife to tak je, pretože nestačí predať produkt, treba sa o svojho zákazníka aj starať, aby správne užíval, čo chce prax. U OV8 však nemá zmysel hovoriť o "dobrých" a "zlých" makléroch, pretože všetci ponúkajú zoznam rovnakých investičných a poisťovacích spoločností podľa presnej šablóny. Možno hovoriť len o tom, kto dôveryhodnejšie a presvedčivejšie pôsobí. A sme u toho. Akých investičných a poisťovacích spoločností? Takých, z ktorých bude mať firma a členovia najväčšie provízie. A aké sú to spoločnosti? Predovšetkým také, ktoré nemajú šancu prežiť na voľnom trhu. Ide o nevýhodné poistky a investície, ktoré sa po krachu BMG rozmohli ako huby po daždi. Preto radšej získavajú ľudí nie reklamou, ale prostredníctvom maklérskych spoločností. Ich členovia dostanú od šéfa balík služieb a akýsi rýchlokurz. Stačilo mi rýchlo nalistovať staršie zoznamy ponúkaných fondov, niektoré z nich už krachli alebo vyplácajú klientom v priemere menej ako dostávajú (najviac som sa pobavil na ruských fondoch). Poistky sú predražené, na trhu sa nájdu výhodnejšie, no maklér vie presvedčiť. On za stratu peňazí klienta nie je vinný, jemu je to jedno, veď dostane nemalú províziu okamžite po podpise zmluvy. Klient podpíše poučenie o riziku investovania, no ako to už býva zvykom, nikto nečíta, čo podpisuje. Takže čo sa týka maklérskych spoločností, do ktorých sa môže dostať každý pod vplyvom niekoho, čo si naháňa ovečky, nie je to poradca ani podvodník, len predajca tovaru... o tom si už vytvorte názor.

Ako si predstavujem finančného poradcu. V prvom rade niekto vzdelaný, kto roky buď sám obchodoval finančné trhy, alebo investoval do akcií a fondov. Niekto, kto sa musel veľakrát popáliť na podvodných firmách, slabých fondoch, či neúspešných akciových obchodoch, aby sa vďaka dlhodobým skúsenostiam naučil regulovať riziká vo svoj prospech, pretože investovať bez strát je prakticky nemožné. Niekto, kto mi vie vysvetliť riziká a osobné názory a skúsenosti s tým, čo ponúka. Každý skúsený finančník má svoj unikátny štýl investovania. Ak je až tak dobrý, že vie svoje skúsenosti podávať ďalej s presvedčením a čistým svedomím, že radí dobre, stáva sa finančným poradcom.

Hlavné správy

EKONOMIKA.SME.SK

Euro stráca pôdu pod nohami, Mario Draghi sa usmieva

Banka oficiálne potvrdila plán mesačne nakúpiť štátne aj firemné dlhopisy v objeme 60 miliárd eur.

ZILINA.SME.SK

Po pätnástich lekároch chcú zo žilinskej nemocnice odísť aj sestry

Na kritickú situáciu v nemocnici sa sťažujú aj sestry.

ZAHRANIČIE

Moderní otroci sú aj zo Slovenska, pomôže britský zákon

Obchodovanie s ľuďmi vynáša už viac ako drogy.


Už ste čítali?